Various Committees(Vidyalaya level Committees)

 

KENDRIYA VIDYALAYA TIRUMALAGIRI, SECUNDERABAD

                 COMMITTEE LIST FOR THE YEAR 2018-19LILIST CCCCCC                  COMMITT                       

S.NO

NAME OF THE COMMITTEE

INCHARGE MR/MS/MRS

MEMBER MR/MRS

 

1

 

INFRASTRUCTURE & MAINTENANCE, CONSTRUCTION REPAIRS, BEAUTIFICATION ETC.

 

 

 

T RAVI KUMAR, TGT(WET)

 

N PADMA RAO, PGT(ENG)

BEC NARAYANA  TGT (HINDI)

GB PADMA RAO, TGT (P&HE)

V SAI PADMA, HM

B. CHITTAYYA PRT

 T.SRINIVAS, PRT

 

2

 

GARDENING & BEAUTIFICATION/MISSION STATEMENT

 

 

T PUSHPANJALI TGT (ENG)

 

ARUNA RAO (ART)

A SHARADA TGT

D. SUBHASINI, TGT

K. USHA RANI, PRT

 

 

 

3

 

 

ADMISSIONS

 

 

MVD NAGABHUSHAN RAO, PGT (BIO)

TOM JOSINA , PGT (CS)

DKM RAO, TGT(MATHS)

C P VASANTHA KUMARI,PRT`

D. SIRISHA, PRT

 

 

 

4

 

 

EXAMINATION(INTERNAL)

 

 

G.SOMESWARA REDDY,

PGT (PHY)

B. SRI LAKSHMI, PGT

G.SITA,TGT

A SHARADA,TGT

DIVYA SINGH,TGT

 

 

 

5

 

 

EXAMINATION (EXTERNAL)

 

 

R.NAVEEN ,PGT (CHEM)

K. LALITHA KALA, PGT

P SHIVA KUMAR,

TGT ENG

BEC NARAYANA,TGT

 

 

 

6

 

 

CCA

 

MERCY SUBHASHINI, PGT (ENGLISH)

KUMARASWAMY, PGT

TGT SKT

B E C NARAYANA, TGT(HIN)

SUNDARI,TGT(ENG)

 

 

7

 

TIME TABLE

 

PS SUNDARA RAO PGT (MATHS)

DKM RAO,TGT

D SUBHASHINI,TGT

 

 

8

 

ARRANGEMENT

 

A MURALIDHAR RAO, PGT

 

ARUNA KUMARI, TGT

TGT SKT

 

 

 

 

9

 

 

 

GAMES  & SPORTS

 

 

 

GB PADMA RAO (TGT PET)

LD SARADA,TGT

SARAVANA SUNDARI, TGT

M. RAMA KRISHNA,TGT

CP VASANTHA KUMARI,PRT

B. CHITTAYYA, PRT

T. SRINIVAS, PRT

 

 

 

10

 

 

 

PURCHASE COMMITTEE

 

 

 

K. LALITHA KALA, PGT (CHEM)

G. SOMESWARA REDDY,PGT

G ELENCHERAN, PGT

T. SRINIVAS, PRT

& CONCERNED DEPARTMENT INCHARGES

 

 

 

 

11

 

 

 

 

DISCIPLINE

 

 

 

 

VICE-PRINCIPAL

G. ELLANCHERAN,PGT

HARISH DUBEY,PGT

GB PADMA RAO,TGT

KANAKA MAHALAKSHMI,TGT

JJAYA RANI , PRT

SUSAN BINACA, PRT

ANIL KUMAR, YOGA TEACHER

SUDHAKAR, SPORTS COACH

AND ALL CLASS TEACHERS.

 

12

 

MONITORING(LATE COMING)

 

HARISH  DUBEY,PGT (ECONOMICS)

 

LD .SARADA,TGT

ARUNA RAO,TGT

13

NCC   (GIRLS & BOYS)

SARAVANA SUNDARI, TGT

HEENA, PRT

 

14

 

SCOUTS/GUIDES

 

ZAKIRUNNISA,TGT(ENGLISH)

 

DKM RAO,TGT 

CHITTAYYA, PRT

K. USHA RANI, PRT

K SUSAN BINACA, PRT

S JAYA RANI , PRT

 

 

15

 

 

WEBSITE  UPDATION ENGLISH AND HINDI

 

 

TOM JOSINA, PGT CS

KUMARA SWAMY, PGT (HIN)

BEC NARAYANA,TGT

SARAVANA SUNDARI,TGT

M SATHEESH, COMP. INST.

P SHIVAKUMAR, COMP. INST.

KIRAN YADAV, COMP. INST

 

 

 

16

 

 

 

UBI

 

 

 

TOM JOSINA, PGT(CS)

DKM RAO,TGT

DIVYA SINGH,TGT

V JYOTSNA RANI,PRT

T.SRINIVAS,PRT

M SATHEESH,(COMP.)

KIRAN YADAV(COMP.)

 

 

 

17

 

 

FURNITURE

 

 

G. ELLENCHARAN,PGT

(COMME)

A MURLIDHAR RAO,PGT

GB PADMA  RAO,TGT

B. CHITTAYYA,PRT

T SRINIVAS, PRT

 

18

 

OFFICE STATIONARY

 

NAVNEETHA MIRAJKAR, ASO

A  HARITHA, SSA

K. BIKSHPATHY, JSA

 

 

 

19

 

AV AIDS & MUSICAL INSTRUMENTS

 

T.RAVI KUMAR, TGT(WET)

RANGAMANI, MUSIC

NEELAM THUKRAL,PRT

DHANA LAKSHMI

 

20

 

TEACHING AIDS

NEENA NIGAM, PGT(GEO)

HARISH DUBEY,PGT

KANTA MANE, TGT

 

 

21

 

 

VIDYALAYA MANAGEMENT COMMITTEE

 

 

NAVNEETHA MIRAJKAR, ASO

 

 

MERCY SUBHASHINI,PGT

SEEMA DAS, PRT

 

 

22

 

 

VIDYALAYA PATRIKA

 

 

KUMARA SWAMY,PGT (HINDI)

 

MERCY SUBHASHINI & ALL ENGLISH/HINDI & SANSKRIT TEACHERS

 

 

23

 

 

ACADEMIC PLANNING (QUALITY IMPROVEMENT, EXHIBITION, PTA MEETING)

,

 

(VICE-PRINCIPAL)

K. LALITHA KALA, PGT

K. KUMARA SWAMY,PGT

B SREELAKSHMI,PGT

P S SUNDARA RAO,PGT

MERCY SUBHASHINI,PGT

V SAI PADMA (HM)

PUSHPA KURIAN,PRT

 

24

 

RAJ BHASHA COMMITTEE

 

KUMARA SWAMY,PGT (HINDI)

KANAKA MAHALAKSHMI,TGT

BEC NARAYANA,TGT

NAVNEETHA MIRAJKAR, ASO

BIKSHAPATHY, JSA

 

 

25

 

 

SHALA  DARPAN

 

 

TOM JOSINA, PGT(CS)

 

P. SHIVA SUMAR (COMP.)

AND ALL CLASS TEACHERS

 

 

 

 

26

 

 

 

 

LIBRARY COMMITTEE

 

 

 

 

V ARUNA KUMARI, TGT(LIB)

K. LALITHA KALA, PGT

V SAI PADMA, (HM)

KANAKA MAHALAKSHMI,TGT

SA. MOHAMMAD,TGT

LD SHARADA ,TGT

G.SITA, TGT

ARUNA RAO TGT

ANITHA MARSHALL,PRT

 

 

27

 

 

BPL/RTE/SGC MAINTENANCE

 

 

P S SUNDER RAO,PGT

PUSHPA KURAIN, PRT

HARESH DUBEY,PGT

CP. VASANTHA KUMARI,PRT

T. SRINIVAS,PRT

V JYOSTNA RANI,PRT

 

 

 

28

 

 

MUSIC & CULTURAL COMMITTEE

 

 

RANGAMANI, PRT MUSIC

NEENA NIGAM, PGT

S JAYA RANI, PRT

D.SIRISHA ,PRT

D. ARUN JYOTHI,DANCE TEACHER

DHANALAKSHMI,CRAFT TEACHER

 

29

 

INCOME TAX

 

NAVNEETHA MIRAJKAR, ASO

DIVYA SINGH , TGT

DKM RAO,(TGTS)

PAWAN KUMAR (PRTS)

 

 

30

 

 

CLEANLINESS

 

PRIMARY BLOCK

SAI PADMA,  (HM)

P VASAVI, PRT

SEEMA DAS,PRT

SIRISHA,PRT

SHEBA SALOME,PRT

D.K.M.RAO 

 

31

 

CLEANLINESS

MIDDLE BLOCK

 

VICE PRINCIPAL

D SUBHASHINI,TGT

M RAMA KRISHNA,TGT

P S SARAVANA SUNDARI,TGT

 

32

 

CLEANLINESS

 

IX & X BLOCK

KANTA MANE,TGT

LD SHARADA,TGT

ZAKIRUNNISA,TGT

 

33

 

CLEANLINESS

 

XI  & XII BLOCK

G ELENCHARAN,PGT

HARESH DUBEY,PGT

MERCY SUBHASHINI,PGT

 

 

                                                                                                                                                                                  

PRINCIPAL