Scouts,Guides&N.C.C.

BHARAT SCOUTS AND GUIDES – 2017 & 2018

CUBS & Bulbuls

1.    Mrs Susan Binaca has attended the Pre-ALT ( B) Course at NTC Pachmarhi from 11.04.2017 to 15.04.2017.

 

SCOUTS & GUIDES

 

1.     Divisional Executive Committee Meeting of Hyderabad Division was  held at K. V. Picket on 12.04.2017. ALT ( G ) attended the meeting. BS&G Divisional Executive Committee of KVS Hyderabad Division for the year 2017-18

 

S.No

Rank

Name with designation

1.

Divisional Commissioner

Sri D. Manivannan, DC ,KVS HR

2.

Deputy Divisional Commissioner

Smt JSV. Lakshmi, AC , KVS HR

3.

Divisional Treasurer

Sri G. Somayya, FO, KVS HR

4.

ASOC(S)/ DOC(S)

Sri K. Janardhan Acharyulu, LT (S)

5.

ASOC(G)/ DOC(G)

Smt Bharathi , ALT(G)

6.

Divisional Training Commissioner (S)

Sri P.Swamy,ALT(S)

7.

Divisional Training Commissioner (G)

Miss Kiranjeet Kaur, ALT(G)

8.

Members

All LTs & ALTs of scouts & Guides

 

BS&G DISTRICT ORGANIZATION OF SECUNDERABAD DISTRICT FOR THE YEAR 2017 -18

 

S.NO

Rank

Name with designation

1.

District Chief Commissioner

Smt. V. Mrudula, Principal, KV Mahaboobnagar

2.

District Commissioner

Sri M.Krishna Mohan, Principal, kv picket

3.

AssociateDistrict Commissioner (S)

Sri Srinivasulu, Principal, KV Bolaram

4.

District Commissioner (G)

Smt Beena

5.

District Organizing Commissioner (S)

Sri G Suresh Babu, Pre-ALT (S)

6.

District Organizing Commissioner (G)

Smt K. Usha Rani , ALT ( G )

7.

District Training Commissioner (S)

Sri D. Madhusudan, Pre-ALT(S)

8.

District Training Commissioner (G)

Smt Sulakshan Sharma , ALT (G)

9.

District Secretary (S)

Sri B. Chittayya, HWB (S )

10.

District Secretary (G)

Smt G Padma , HWB (G)

11.

Members

1. Sri VVRao,HWB (G)

2. SriRatnakar Reddy,HWB (G)

3. Sri Ram Kumar HWB (S)

4. B.Sucharita, HWB(G)

5. Sri Narasimha Rao , HWB (S)

6. G. Kameshwari HWB (G)

 

 

 

SCOUTS & GUIDES 2016-2017

1.  Miss Supti Chakaravorthy and Mrs. K. Usha Rani Assisted the Basic Course for Guide Captains at KV No. 1 Uppal from 12.06.2016 to 18.06.2016.

2.  Tritya Sopan Testing Camp  was Conducted at KV Bolarum from 28.08.2016 to 31.08.2016 Mrs Sulakshan Sharma conducted the camp as LOC.  Mrs. K. Usha Rani   assisted the Camp as Testing Incharge And Mr. Chittaiah assisted the Camp as an Official.

Following Students attended the Camp                      

Tritiya Sopan 2016

Boys

Girls

1.Y Kartikeya VIIIA

1.D M Sanjana VIII C

2.Rain Regious VIIIA

2.Y Shirley VIII E

3.Chen Preeth Singh VIIIA

3.K Vaishnavi VIII E

4.K Sri Madhava VIIIE

4. Priyanka VIII E

5.Harshavardhan VIIIE

5.Harsha VIII E

6.Jaya Krishna VIIIE

6.Sri Lakshmi Jayanthi VIIIC

7. Praveen Kumar VIIIA

7.Madhuveni VIII C

8. G Dheeraj IX D

8.Anusva VIIIB

9. Sarang IX D

9.Pratusha VIIIB

 

10.Mamoi VIIIB

 

11. Sanjana VIIIB

 

12. Sarawathi VIIIB

3. Pre-Rajyapuraskar camp held at K.V.Bolarum from 9.7.16 to 10.7.16. Mrs. K. Usha Rani conducted the camp as LOC. Rajyapuraskar Testing Camp held in Bangalore from 12.07.2016 to 16.07.2016.  Mrs. K. Usha Rani escorted 55 guides of Hyderabad Division as Contingent Leader.                         

Following students selected for Rajyapuraskar Testing Camp:

1.Abhishek IX

 1. Snigdha Sagar IX

     2.Srikanth IX

 2. Anaswara IX

 

 3.Shravya IX

 

4. Rastrapati Testing Camp was held at Coimbatore for Guides from 13.12.2016 to 17.12.2016. Mrs . K. Usha Rani escorted 24 Guides of Hyderabad Division as Contingent Leader.

Following Guides of K.V. Tirumalagiri selected for the Rastrapati Camp:

1.Shradha X

2.Renu X

3.Parnika X

4.Ishika Jha X

 5. Tejaswini Chakraborthy of class XII and Kavya Sree of class XII have qualified for the Rashtrapati Award for the year 2016.

 

BHARAT SCOUTS AND GUIDES – 2016 & 2017

Cubs & Bulbuls

1. Mrs. K. Susan Binaca has qualified in Himalaya Wood Badge Course for Flock leaders at NTC Pachmarhi. (11.05.16 to 17.05.16)

 

2. Mrs .K. Susan Binaca assisted the Basic Course for Flock Leaders at K.V. No – I, Uppal as an official from 12th June 2016 to 18th June 2016.

 

3. Mrs. Kusum Dhiman conducted the Basic Cub Masters Course at Muscat as LOC.

 

4. Cubs & Bulbuls Utsav conducted at K. V. Picket from 24.11.2016 to 26.11.2016.K.V. Tirumalagiri won over all Divisional commissioner’s Shied. Three Trophies were bagged by KV Tirumalagiri.

                   Trophies for:

                   a. Bulbul Ring Song & Bulbul Tree.

                   b. Smartness and Good Order

                   c. Handicrafts and Clay Modelling

 

5 .Mrs. Kusum Dhiman went to Delhi to conduct Basic Cub Master’s Course as LOC and Mrs. K.Susan Binaca went to K.V.BSF CAMP , CHHAWALA, Delhi to conduct Advance Flock Leaders Course as assisting staff from 16.01.17 to 23.01.17.

 

6. Mrs. K.Susan Binaca was awarded Hyderabad Divisional Award in Flock Section and  in Cubs Section Mrs. Kusum Dhiman  was awarded Hyderabad Divisional Award for the year 2016-2017.